1 Eylül 2008 Pazartesi

Kız kulesi

Bu hafta pazar gününü eşimle Üsküdar'da geçirdik.serin ve güzel bir gündü.ikimizde ilk kez kızkulesine gittik.çok uzun zamandır aklımızdaydı,ancak kısmet oldu. tavsiye edebileceğim bir mekan, kulenin içinde cafe-restaurantlar var.kız kulesinin karşısından kalkan tekneler kuleye götürüyor.Kızkulesi Adası, Kubadabad Saltanat Kentinin haremliğiymiş. Ada da çevresi sularla çevrili bir kale ile, birbirinden güzel köşklerin ortasında yüksek bir kule varmış.
İşte bu kulede cariyeleri ile birlikte Selçuklu Sultanının güzeller güzeli biricik kızı yaşarmış .
Sultan, düşünde (başka bir rivayete göre falında) sevgili kızının yılan sokması sonucu öleceğini görmüş. Yaptırdığı Kaleye ve içindeki kuleye kızını bunun için kapatmış. Öyle ki, kuleye yılan girmesin diye beton borularla Anasmaslar’dan Adaya su ve süt akıtılmış. (Anılan iki sıra beton boruların kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.)
Böylece yıllar yılları kovalamış ve günlerden bir gün güzel Sultan ateşlere düşüp hastalanmış. Ülkenin en ünlü hekimleri zor bulmuşlar devasını. Sevgili Sultan yeniden sağlığına, mutluluğuna kavuşmuş. İyileşmesini kutlamak için armağanlar yağmaya başlamış kuleye. Yaşlı bir köylü kadında bir sepet üzüm getirmiş. Meğer üzümlerin içinde bir küçük yılan varmış.
Yılan o gece uykuya dalan güzel Sultanı sokup öldürmüş.

2 yorum:

nazardeymesin07 dedi ki...

Yagmur yüklü bulutlar gibi gelerek bizleri Bereketiyle donatan Ramazan ayınız Mübarek olsun... http://nazardeymesin07.blogspot.com

Nur Kılıç dedi ki...

Canım hayırlı ramazanlar. Seni sobeledim haberin olsun sorular blogumda bana dönüp alabilirsin ayrıca msn açık soracagın bişey olursa ordan görüşelim.. By by..